Parafia Połupin pw. bł. Karoliny Kózka

św. Antoni Padewski

św. Antoni Padewski

Św. Antoni Padewski

Wspomnienie: 13 czerwca

kapłan, doktor Kościoła, ok. 1195-1231, wspomnienie obowiązkowe

W odległości od Wenecji ok. 40 km w kierunku Ferrary i Bolonii leży miasto Padwa, liczące dzisiaj ponad 200 000 mieszkańców. Miasto stare, pamiętające najazd Galów (226-225 p.n.e.), zdobyte przez Rzymian (183-181), a potem wielokroć zmieniające władców.

Czytaj więcej: św. Antoni Padewski

Matka Boża Fatimska

Matka Boża FatimskaMatka Boża Fatimska

Wspomnienie: 13 maja

13 maja 1917 roku troje dzieci pasło niewielkie stadko owiec w Cova da Iria, w parafiiFatima (gmina Vila Nova de Ourém; dziœ miejsce to należy do diecezja Leiria – Fatima. Byli to: dziesięcioletnia Łucja od Jezusa oraz jej kuzyni dziewięcioletni Franciszek i siedmioletnia Hiacynta Marto. Około południa, dzieci – jak to miały w zwyczaju – odmówiły różaniec i bawiły się budując niewielki murek z polnych kamieni (w miejscu, gdzie dziœ znajduje się bazylika). Nagle zobaczyły œwiatło. Pomyœlały, że to błyskawica i postanowiły wracać do domu. Lecz wtedy kolejny błysk rozœwietlił okolicę i nad niewysokim dębem skalnym (w miejscu, gdzie dziœ znajduje się Kaplica Objawień) dzieci ujrzały „Panią jaœniejszą niż słońce”, z której rąk zwieszał się biały różaniec.

 

 

Czytaj więcej: Matka Boża Fatimska

św. Hubert

św. Hubert [Hubertus]

św. Hubert

Wspomnienie: 03 listopada

patron: myśliwych, leśników, jeźdźców, matematyków

Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował mu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach. Pełnoletni Hubert udał się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubił córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liège.

Czytaj więcej: św. Hubert

bł. Karolina Kózka

błogosławiona Karolina Kózkabł. Karolina Kózka

Wspomnienie: 18 października

patronka: młodzieży, Ruchu Czystych Serc, diecezji rzeszowskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Karolina urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii z domu Borzęckiej. Pięć dni później otrzymała chrzest w kościele parafialnym w Radłowie. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Pracowała z nimi na roli. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie wieczorem i przy posiłkach, w codziennym śpiewaniu Godzinek, częstym przystępowaniu do sakramentów i uczestniczeniu we Mszy także w dzień powszedni. Ich uboga chata była nazywana "kościółkiem". Krewni i sąsiedzi gromadzili się tam często na wspólne czytanie Pisma świętego, żywotów świętych i religijnych czasopism. W Wielkim Poście śpiewano tam Gorzkie Żale, a w okresie Bożego Narodzenia - kolędy.

 

Czytaj więcej: bł. Karolina Kózka

Podkategorie

Adres

Parafia pw. bł. Karoliny Kózka
ul. Słoneczna 10a
Połupin
66-600 Krosno Odrzańskie
tel.: +48 68-383-69-35
e-mail:

Niedzielne Msze Św.

Połupin /niedziela 10:30
Połupin /sobota 18:00
Nowy Zagór 09:00
Stary Raduszec 12:00
Strumienno 13:00